Stiletto Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Stiletto Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Erkekleri tahrik edici ve seksi göründüğü gerekçesi ile bir dönem yasaklanan ve fakat kadınların asla giymekten vazgeçmediği stiletto ayakkabılar yarım asırlık bir savaşı kazanarak bol çeşit ve renk ile geri dönüşümünü muhteşem bir şekilde yaptı. Güzellik, şıklı ve zerafetin ön planda durmasını isteyen tüm kadınların bir numaralı tercihleri stilettolardan yana oldu. Fakat kadınların unuttuğu bir şey vardı.gokkusagi-stiletto-pelin

Stilettolar sağlıklı ayakkabılar değildi. İkinci dünya savaşından sonra moda olmaya başlayan bu tarz ayakkabıların yanlış tercih edilmesi bilumum ayak ve bacak sorunlarına yol açıyor. Bu yüzden bu tarz ayakkabıları alırken dikkat edilmesi gereken hususları pelin ayakkabı olarak maddeler halinde sıraladık.

  1. Stiletto alırken topuk boyuna dikkat edin

Stiletto ayakkabıların topuk boyları çok önemli. Eğer yürümede zorluk çekiyorsanız ve daha önce bu ayakkabıları giymedi iseniz siz siz olun yüksek topuklarla başlamayın. Öncelikle kısa boylu topukları deneyin. Kısa boylu topuklar yürümedeki dengeyi koruyacak ve sizin yürürken sağa sola yalpalanmanızı engelleyecektir. Özellikle spor tarz giyimle stiletto deneyecekseniz bu harika bir tercih olacaktır.

  1. Stiletto alırken topuk kalınlığına dikkat edin

Stiletto alırken topuk kalınlığı  sizin denge sorunları ile karşı karşıya bırakmasının yanında bütün yükün ayak uçlarına yığılarak bir süre sonra parmak uçlarınızda uyuşma ve ağrı hissetmenize neden olacaktır. Bu yüzden ayakkabılarınız topuklarının gereğinden fazla ince olmasını istemeyin. İstediğiniz her tarz stiletto ayakkabı modeli için Pelin’ in ayakkabılarını ziyaret edin.

Topukları normal kalınlıkta ve normal yükseklikte olan stiletto ayakkabılar her türlü kıyafet ile çok rahat giyilebilir. Fakat daha şık ve seksi bir tarz oluşturmak isteyenler daha ince topukları daha yüksek olarak tercih etmek isteyebilirler. Ayrıca belirtmek gerekirse 2016 yılının en şık ve moda stiletto tarzları kalın topuklu ve ucu yuvarlak stilettolar.

tasli-kirmizi-stiletto
  1. Stiletto alırken ucuna dikkat edin

Stiletto ayakkabı alırken uç kısmı yuvarlak mı, sivri mi mutlaka dikkat edin. Bazılarımız ayakkabının sadece görüntüsüne aldanarak alışveriş yaparız. Oysa ayakları taraklı olanlar, parmakları uzun ve geniş olanlar sivri burunlu stiletto ayakkabıları giyemezler. Bu onları normal bir stilettodan çok daha fazla rahatsız edecektir. Ayrıca taraklı ayaklar genellikle büyük olur. Bu yüzden sivri burunlu bir ayakkabı taraklı ayakları daha büyük gösterir.kirmizi-bilekten-bagli-stiletto-pelin

Taraklı ayakları olanlar kesinlikle yuvarlak burunlu ayakkabıları tercih etmelidir. Ayrıca ayakkabının ucunun parmakları komple kapattığından emin olmak gerekir. Çünkü yürürken parmakların açıkta kalan kısımları büküldükçe sürtecek ve tahriş olacaktır. Küçük ve ince ayaklar ise sivri burunlu stilettoları tercih etmeliler. Bu onların ayaklarını daha zarif ve şık gösterecektir.

  1. Stiletto Alırken Kumaşına Dikkat Edin

Stiletto alırken kumaşı çok önemli bir ayrıntıdır. Stiletto ayakkabılar genellikle yaz ve bahar aylarında tercih edilen ayakkabılardır. Bu nedenle daha çok dekolteli veya dantelli, payetli modelleri tercih edilir. Bu tarzlar daha çok abiyeler ile giyilebilecek tarzlardır. Oysa günlük veya çalışırken tercih edilecek stiletto ayakkabılar süet, deri benzeri kumaşlardan olmalıdır.

Bu tarzların daha basit ve sade olması kıyafetlerin şıklığını ön plana çıkaracağı gibi hanımların daha zarif bir duruş sergilemesini sağlayacaktır. İş yeri ayakkabısı olarak bilinen stiletto ayakkabılarınızı çantanızda götürün. Güne rahat bir ayakkabı, örneğin spor veya babet, ile başlayın. İş yerinize vardığınızda ayakkabınızı değiştirebilirsiniz.

  1. Stilettonuzu Sade ve Şık Tercih Edin

Stilettonuzu sade ve şık tercih edebilirsiniz. Bu tarz stiletto modelleri Pelin ayakkabı modellerinde var. Eğer bir taşla iki kuş vurmak istiyorsanız, yani hem ortamlarda hem dışarda giyebileceğiniz bir model arıyorsanız siyah ve her şey ile kullanabileceğiniz bir model tercih etmelisiniz. Bu tarz modelleri tercih ederken yine ayak yapınızı unutmayın ve sağlığınızı da düşünün.

Stiletto ayakkabılar genellikle vücut yükünü bir noktaya topladığından bacaklarda farklı rahatsızlıklara yol açabiliyor. İlerleyen zamanlarda dizlerde aşırı yorgunluk ve nedeni bilinmeyen ağrılar olarak size geri dönebiliyor.

Bu yüzden ayakkabı seçerken topuk boyunu, ön modeli, ayakkabı tarzını özellikle düşünün. Alacağınız ayakkabının ücreti de çok önemli bir mesele. Zira aynı ayakkabı mağazada daha pahalı iken internette yarı fiyatına bulunabiliyor. İnternetten güvenli alışveriş yapabileceğiniz web sayfaları da var.

4 thoughts on “Stiletto Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.