Stiletto

Pelin Ayakkabı Stiletto Modelleri

Evli bekâr, yaşlı genç her kesin ayağına yakışacak olan bir ayakkabı modelinden bahsedeceğiz. Bir televizyon programının günlerce vurgulaması ili aklımıza takılan bu ayakkabı, stilettodur. Neşeli insanların ayakkabısı olan bu modeli her yaş kişiler giyebilirler. Bu ayakkabıyı giymek için illa da özel günlerin gelmesini beklemenize hiç gerek yok. Sıkılıp da çarşı gezmesine çıktığınızda bile giyebilirsiniz. Ayakkabı koleksiyoncuları her yıl yeni bir model çıkarırken bu ayakkabının yıllarca bulunduğu yeri koruması ayakkabının gerçekten şıklığının ispatıdır. Hafif uzun topuklu olan bu ayakkabının üst kısmına verilmiş olan kavis, ayakta daha şık bir görünüm sunuyor. Deri ve süet kullanılarak tasarlanmış olan stilettoların daha birçok seçeneği ve özelliği de var. Gece gezmesini sevenler, her gece bir yerlere çıkıp dolaşanlar bu ayakkabı hem çık, hem de rahat olacaktır. Günün çoğu saatini bu ayakkabı ile tamamlayabilir, akşam iş çıkışında ayakkabı arayışına girmeden istediğiniz davete bu şık model ile katılabilirsiniz. Yaz ve bahar ayakkabısı olan stiletto, aynı zamanda kış geceleri katılacağınız arkadaş sohbetlerine de giyilebilir. Düğün, bayram, nişan, söz, doğum günü ve pek çok davette bu ayakkabı ile kıyafetinizi şıklaştırabilirsiniz.

Bakalım stiletto renkleri nelermiş. Stiletto dediğimiz de aklımıza rahatlığı ve şıklığının yanı sıra renk seçenekleri de gelir. Yaz renklerinden olan kırmızı sizleri iş toplantılarınızda muhteşem görünümü ile temsil edecektir. Sarı renkli tasarım ise sizleri katılacak olduğunuz kına gecesi organizasyonunda en şık bayanlar kategorisine sokacaktır. Petrol mavisi model ise nikâh törenlerinde tercih edebileceğiniz bir diğer renktir. Bu harika tasarımın pembe rengi ile doğum günü toplantılarına merhaba dersiniz. Doğanın rengi olan ve insanın içine huzur veren yeşil modeli ile sevdiklerinizin düğün organizasyonuna katılırsınız. Gelelim en kalifiye renklerden olan beyaza. Bu harika ayakkabı ile havuz başı partileri sizi bekliyor. Siyah stiletto kullanmak isterseniz işte o zaman dilediğiniz davet ve de toplantının kapıları size ardına kadar açıktır. Keza aynı şey lacivert model içinde geçerlidir. Bu tasarımın renkleri sadece bu saydıklarım ile sınırlı değildir. Daha pek çok renk seçeneği bulunan bu modele kıyafetler için, şıklık maratonunda koşmak için ihtiyacı vardır. Kaliteli giyinmeyi kendisine ilke bilen hanımların ilk uğrak yerleri, bu ayakkabının satıldığı yerlerdir. Eminiz ayakkabı dolaplarınızda bu modelden en az iki tane bulunuyor. Doğru seçimi yaptığınız ve zevkli bir kişilik olduğunuz bu ayakkabıyı tercih etmenizden bellidir.

Bakalım stiletto ayakkabı ile hangi renk kıyafetler yakışıyor. Hep birlikte birkaç sunum hazırlayalım. Son bahar renkleri olan, gri, füme, gülkurusu, bordo, kahverengi ve buna benzer koyu renler ile bu modelin canlı renklerinin tamamını kullanabilirsiniz. Yine örnek verelim ki işiniz kolaylaşmış olsun. Bu yukarıda bahsetmiş olduğum renkler ile kırmızı, mavi, sarı, pembe, turkuaz ve buna benzer canlı renkler seçebilirsiniz. Gelelim ilkbahar ve son bahar aylarında giymeniz gereken renklere. Bu aylardan ikisinde de canlı renkler kullanabilirsiniz. Örneklendirelim isterseniz. Pembe bir kıyafetin altına beyaz stiletto, kırmızı bir elbisenin altına siyah, sarı bir elbisenin altına yine siyah veya yeşil kullanabilirsiniz. Kısa giyinen hanımlar yine bu ayakkabıyı kullanarak elit bir görünüm kazanabilirler. Kışın ise daha sakin renkler kullanılmalıdır. Yine kırmızı kış rengi olduğu için kırmızı elbise beyaz veya siyah stiletto kullanılabilir. Uzun elbiselerin altına, mini elbiselerin altına yine bu ayakkabıyı tercih edersiniz. Özellikle pantolon giyen hanımlar bir mağazaya gidin ve bu ayakkabıyı ayağınızda görün.

STİLETTO TARİHÇESİ

Stiletto adını fransız ve italyan moda tasarımcılarından alan ince ve yüksek topuk tasarımı ile şık görünüme sahip bir ayakkabı modelidir. Pelin ayakkabı olarak derlediğimiz bilgiler ışığında biliyoruz ki stilettonun tarihi 19.yüzyıla dayanmakta olup 1950 ‘ li yıllarda popülerleşmeye başlamıştır. Kadın ayakkabı modelleri arasında güzel görünme ihtiyacını karşılama noktasında stilettoların ilk  sıralarda yer aldığı bilinmektedir. Stilettoların hemen hemen bütün elbiselerle kombini
ve renk çeşitliliği bakımından yüksek kullanım oranına sahip olması hiçte şaşırtıcı olmayan bir durumdur.

Ayakkabı Alırken Dikkat

STİLETTO KULLANIMI

Stiletto kullanımı normal ayakkabı kullanımına göre insan fizyolojisinde değişime neden olur.

Stilettolar yüksek topuklarından dolayı vücut ağırlığının parmak uclarına binmesine sebep olur.

Böylece vücut ağırlık merkezi değişir. Buda dengeyi etkiler.

Yürürken birbirinin önüne kısa kısa adımlar atılmasına neden olur.

Omuzlar geriye atılır göğüs ileri çıkar baş havaya kaldırılır.

Baldırlarda ve karın bölgesinde kaslar gerginleşir.

Kalça sağa sola sallanarak vücut dengesini sağlamaya çalışır.

Küçük bir dikkatsizlikte denge bozulur ayak bileklerinde incinmeye sebep olabilir.

pudra-fiyonklu-stiletto

 

Kadınların vücut yapısıyla birlikte ince ve zarif görünmenin dışında önem verdikleri başka bir şey olmadığı aşikardır. Bu nedenle stilettolar kadınların çekiciliğini arttırdığı için  vazgeçilmez tercihleri arasındadır.

 

 • Stiletto giyerken temek şartın dik durmak olduğunu belirtmek isteriz.
 • Yürürken önünüze bakmalı adımlarınızı kontrol etmek yerine rahat ve güçlü adımlarla ilerleyiniz.
 • Dizler bükülmeden yürümelisiniz aksi durumlarda gerçekten çok çirkin bir görüntüye sebep olabilir.
 • Adımlar atılırken bacaklar birbirine paralel ve yanyana olmalı. İlk günden seksi görüneceğim diye komik duruma düşmemelisiniz
 • Ayaklarınızın dışa basması yerine içe basılması tavsiye edilir.
 • Bazı kesimlerce parmak ucu topuk sırası söylenir fakat önce topuklarınız daha sonra parmak ucları yere basmalı
 • Stiletto giyecekseniz şunu söylemeliyiz ki kırıtmayı göze almalısınız çünkü kalçanızın sallanmasını durduramazsınız.
 • Stiletto kullanımına yeni başlayanlar için küçük bir tavsiye çok yüksek ve çivi topuklar yerine daha alçak topuklu stiletto kullanımı daha uygun olacaktır.
 • Yeni başlayanların evde biraz pratik yaparak olası kötü ve çirkin durumları önlemesi ve en aza indirmesi muhtemeldir.
 • Ayakkabı tercihinde rahatlık en önemli unsurlardan biridir. Fakat stiletto ve topuklu ayakkabılarda bu durum özellikle yeni başlayanlar için söz konusu bile değildir.
 • Stiletto ve topuklu ayakkabılarda rahat edebilmek için kullanım sıklığını arttırmalı ve birazda cesur olmalısınız.
 • Stilettoda topuklu ayakkabı sınıfına girdiği için mutlaka topuklu ayakkabılar hakkında da genel bilgi sahibi olmalısınız.
 • kirmizi-stiletto-kombin

 

kalin-kirmizi-stiletto leopar-kirmizi-stiletto Kırmızı Stiletto