Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat !!!

Topuklu Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Topuklu ayakkabı her kadının en çok sevdiği aksesuarıdır. Öyle ki birçok kadın topuksuz ayakkabı ile kendisini zarif ve güzel hissetmez. Yabancı devletlerde kadınlar iş yerlerine giderken babet tarzı veya spor ayakkabı ile işe gidip, iş yerinde topuklusunu çekiyor ve öyle dolaşıyor. Ama Türkiye’ de sokakta yürürken görülmeyen topuklu ayakkabının hiç bir değeri yok.

Bu yüzden biz Türk kadınları topuklu ayakkabı tercih ederken önce sağlığımızı düşünerek hareket etmeliyiz. Çünkü hayatın her döneminde topuklu ayakkabı kullanılır. Bu konuda en çok çeşit ve renk Pelin ayakkabı modellerinde mevcut. Bol çeşit ile sağlıklı ve güzel olanı bir çırpıda bulmak mümkün.kalin-topuklu-tasli-ayakkabi

Zayıf Bayanlarda Topuk Modelleri

Topuklu ayakkabı  tercihi yaparken öncelikle kilomuzu bilmemiz gerekiyor. Özellikle zayıf bayanlar ince topuklu ayakkabıları tercih etmeli. Pelinin ayakkabıları en güzel ince topuklu modelleri  sizlere sunuyor. Çünkü zayıf bayanların ince topuklu giymesi onları hem zarif hem şık gösteriyor.

Dolgu ya da platformlar ayakları olduğundan daha büyük göstermek ile kalmıyor, ayakkabının ayak numarasına göre olsa bile ayaktan kayıp gitmesine veya parmakların üzerine fazla yük binmesine neden oluyor. Bu yüzden zayıf bayanların ince topuklu kullanması daha uygun. Ayrıca zayıf bayanların kalın topuklu veya platformlar üzerinde bileklerinin dönme ihtimali de yüksektir.

Kilolu Bayanların Topuklu Tercihleri

Kilolu bayanların topuklu tercihleri kalın ve kısa topuktan yana olmalıdır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus vücut ağırlığını ayakların parmak ucu, orta kısım ve topuk olmak üzere üç bölüme yayılmasını sağlamaktır. Bunu en iyi topuksuz veya spor ayakkabı ile yapmak mümkündür ama topuklu giyilecekse böyle bir tarz tercih edilmeli.

Kalın topuklu ve hafif platformlu ayakkabılarda da bu böyle. Hatta mantar veya dolgu topuk ayakkabılarda da aynı denge söz konusu. Kilolu bayanların ince topuk üzerinde sendelemesi, basarken ayaklarının yanlara taşması yüzünden ayaklarının iki yana sallanması ve bu sebeplerden denge kaybı ile düşüp yaralanmalara yol açması söz konusu.

Kısa Boylu Hanımlarda Topuk Tercihleri

Kısa boylu hanımların topuklu tercihleri daha çok kiloya göre ayarlanmalıdır. Örneğin boy kısa ama kilo var; o zaman kesinlikle çok yüksek topuklu giymemek gerekiyor. Çünkü kilo topuklu ayakkabıların yüksekliği ile birleşince yürümede dengesizlik ortaya çıkarıyor. Kısa boylu zayıf bayanlar hangi topukluyu giymeli? Bu tip bayanlar uzun topuklu ayakkabıları tercih edebilirler. Fakat kıyafet tercihleri de buna göre olmalıdır. Kısa boylu ve orta kilolu bayanlar platform tercih edebilirler. Topuk boyları beş veya yedi santimi geçmemeli. Platformlularda daha yüksek tercih edebilirler. Orta kilolu bayanlar genellikle topuklara çok yük bindirmeyen topuklu ayakkabıları tercih etmeliler.

Spor Topuklu Tercihleri Kimlere Göre?

Biraz önce yukarıda bahsedilen kilolu bayanların özellikle tercih etmesi gereken spor tipi topuklu ayakkabılar hem yürüyüşte düzgün bir duruş hem de ayaklarda sağlık demek. Vücut dengesini ayakların üç bölümüne dağıtarak dengeli yürümeyi sağlayan bu tarz ayakkabılar genellikle bacakların arkasında meydana gelen varis gibi şikâyetlerin de önüne geçmiş oluyor.

Bu tarz spor ayakkabılar ile koşu yapmak veya spor salonunda spor yapmak bile mümkün. Bu tarz topuklu ayakkabıların topukları genellikle görünmez. İçten dolgu topuk ve ayakkabı duruş şekli düzdür. Burun kısmı ile topuk kısmı aynı hizadadır. Bu nedenle herkesin giyimine uygun bir ayakkabıdır.

dolgu-topuk-pelinDolgu Topuklar Kimlere Göre?

Dolgu topuk ayakkabılar genellikle aşırı zayıf olmayan orta halli hanımlar için uygundur. Bu tarz hanımlar daha çok mini bir elbise ya da etek ile birlikte bu tarz ayakkabı veya terlikleri rahatlık ile giyebilirler. Dolgu topuk ayakkabıların farklı modelleri vardır. Örneğin topuk kısmı yüksek burun kısmı aşağıda olanlar. Bu tarzlar herkes için sağlıksızdır.

Çünkü vücut ağırlığını parmak uçlarına toplayarak arka bacaklarda huzursuz bacak sendromu veya varis gibi şikâyetlere yol açabilmektedir. Ayrıca bu tarz ayakkabılar bir kaç yıl sonra bel ağrısı şikâyetlerine ve bel fıtığına yol açabiliyor. Bu sebeple dolgu topuklu ayakkabılarda ne kadar yüksek olursa olsun parmak ucu ile topuk dengesine bakılmalı. Bu sayede sağlıklı bir ayakkabı tercihi yapılabilir.

3 thoughts on “Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat !!!

  1. Supersin pelin ayakkabi benim askim sizimi takip ediyo acaba en dogru ayakkabiyi tercih etmis hediye almis bilgiler icin tesekkurler😊😊😄😄😄👏👏👏👏

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.