Topuklu Ayakkabının Zerafeti

Sivri Topuklar Üzerinde Güçlü Kadınlar

“Eğer bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz, sizin için dünyayı bile fethedebilir.” Demiş Marilyn Monroe. Ayakkabı bir kadının süsüdür, aksesuarıdır, duruşudur, stilidir. Topuklu ayakkabı giymenin püf noktalarını bilen kadın için ayakkabı, dişiliğini ortaya çıkartan, duruşuna, kıvrımlarına harikalar katan özgüven kazandıran ve ona güç katan bir araçtır aslında.

Bir kadının yeni bir çift topuklu ayakkabıyla atlatamayacağı bunalım yoktur. Ayağına topuklu ayakkabılarını geçiren kadının baş edemeyeceği bir sorun da yoktur. O ayakkabının ayağına eziyet etmesi dışında elbette.renkli-topuklu-ayakkabi-pelin

Topuklar Üzerinde Duramayanlar

Her kadın bir topuklu ayakkabının onda yaratacağı değişimin farkındadır ancak günlük hayatın koşuşturması içerisinde çekeceği acı yüzünden istediği kadar sık kullanamaz.

Gün sonunda ağrıyan ayakları yüzünden güzel görünmek bir yana topallayarak yüzünde acı dolu bir ifadeyle dolaşan kadının pek de mutlu ve güçlü bir duruş sergilediği söylenemez. Halbuki bazı püf noktaları bilindiğinde, topuklu ayakkabılarla rahat hareket etmek o kadar da zor değildir.

Hem rahatına hem şıklığına önem veren kadınların günü rahat ve sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmeleri için önce doğru ayakkabı seçmeyi bilmeleri gerekiyor.

Süs Olarak Bekleyen Ayakkabılar

Ayağın doğal yapısıyla uyumlu, kaliteli bir ayakkabı tercih edilmeli. Doğru ve kaliteli bir ayakkabı seçimi her şeyden öte sağlık için önem teşkil etmektedir. Çok fazla para ödememek için alınan ayakkabıların rahat edilmediği için hiç giyilmeden ayakkabılıkta beklediği düşünülürse aslında zarar edildiğinin farkına varılacaktır.

Ancak çok para harcamak kaliteyi de yanında getirmiyor. Pelin ayakkabıları özellikle topuklu ayakkabılar konusunda kadınlara hem şık hem sağlıklı hem de hesaplı alternatifler sunuyor.

Önce Doğru Ayakkabı

Ayakkabının iç kısmının çok kaygan ve sert olmaması önemlidir. Kaygan bir iç kısım yüzünden topuklu ayakkabılarda öne doğru kayma sorunu daha çok yaşanacaktır. Ayakkabının uzunluk ve genişliği, ayak yapısı ile orantılı olmalıdır.

Her markanın kalıpları farklılık gösterebilir. Ayak yapısında bozukluk olan kadınlar, kemikli veya tombul ayaklara sahip olanlar ayaklarına uyumlu ayakkabı bulmakta güçlük çekebiliyorlar ancak farklı kalıp ve ayak yapılarına uygun modelleri ile her kadın tam ayağına uygun bir pelin ayakkabı bulduğunda rahatlık hissini de satın almış oluyor.

Bir püf noktası olarak; akşam saatlerinde ayaklar şişmiş ve yorgun olduğundan ayaklarınızı rahat ettirecek bir ayakkabı bulmanın daha kolay olacağını ekleyebiliriz.

zimbali-fusya-topuklu-ayakkabiKim Demiş Sağlıksız Diye!

Topuklu ayakkabı üzerinde yürümekte zorluk çeken kadınlar, yaşadıkları ağrılar sebebi ile ayak sağlıklarına zarar verdiklerine inanabiliyorlar. Ancak bilinenin aksine, sağlıklı bir topuklu ayakkabı tüm bacak kaslarının çalışmasına fayda sağlıyor. Ayrıca, sürekli topuklu ayakkabı giymeyen kadınlarda ayakkabı vurma sorunu da daha fazla yaşanıyor.

Ayağınıza uygun bir Pelin Ayakkabı bulduktan sonra birkaç püf noktası ile günü çok daha rahat geçirmeyi başarabileceksiniz. Öncelikle, Ayak tabanınızda ağrı oluşuyorsa, ayakkabının içine, ortopedik tam bir tabanlık yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Hem ayakların öne kaymasına engel olacak hem de ayak tabanındaki yükü hafifletecektir. Ayrıca farklı topuk boylarında ayakkabı giymek ağrı yaşamanın önüne geçmektedir.

Yüksek topuklu ayakkabı ile uzun süre ayakta kalıyorsanız ayakkabının ön kısmına silikon yastıklardan koyabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalan veya koşuşturan kadınların daha çok 5 cm topuk boyunda ayakkabı seçimi yapmaları önerilmektedir. Ayakkabıların özellikle de sivri burun stilettoların ayak tırnaklarınızda batık, acı veya ağrıya sebep olmasının önüne geçmek için düzenli pedikür yaptırmalı ve tırnaklar küt şekilde kesilmelidir.

İlla Stiletto Olmak Zorunda Değil

İnce topuk stilettolarla yürümek herkesin başarabileceği bir şey değildir ancak bu topuklu ayakkabıdan vazgeçmeniz anlamına da gelmiyor. Pelin ayakkabılarında bulabileceğiniz pek çok geniş topuklu ayakkabı, dolgu topuklu ayakkabı bulma şansına sahipsiniz.

Topuklu ayakkabı giyen kadınlarda en sık rastlanan şikayet ayak ağrıları olsa da bazen ayakkabı ile doğru dengeyi bulmakta güçlük çeken kadınlarda bel ve sırt ağrıları şikayetleri de yaşanmaktadır. Bunun sebebi de yine ince topuklu ayakkabılarla yürüme ve duruş dengesinin sağlanamamasından kaynaklanıyor.

Yurt dışında pek çok ülkede, stilettolarla yürüme dersleri verilmektedir. Yani kadınların bu noktada kendilerini kötü hissetmelerine gerek yok. Gerçekten 12 cm ince bir topuğun üzerinde saatlerce doğru şekilde durmak kolay değil.

Bel ağrıları ve sırt ağrıları yaşanması durumunda kalın topuklu ayakkabıları tercih etmek daha doğru olacaktır. Kalın topuklu ayakkabılar ince topuklara göre denge konusunda daha kolaydır.

Yürürken Adımlarınıza Dikkat Edin,

Topuklu ayakkabılarla yürürken uzun adımlar yerine kısa adımlar atarak yürümek denge sağlamayı kolaylaştırmaktadır. Hızlı adımlar yerine yavaş yürümek de yine ayak yorgunluğunu aza indiren bir ayrıntıdır.

Adımları atarken kendinizi izleyin. Adım attığınızda ilk parmak ucunuz yere basıyorsa yürüme şekliniz konusunda evde çalışın. İlk önce topuk sonra parmak ucu yere basmalıdır. Yürüyüşünüze estetik katarken topuklar üstünde hareket etmenizi de kolaylaştıracaktır

 

2 thoughts on “Topuklu Ayakkabının Zerafeti

  1. topuklu ayakkabının bütün detaylarıyla anlatmışsınız gercekten her kadının alamayacağını giyemeceğini sanmasınlar doğru seçim etkili oluyor güzel bilgiler icin tebrikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.