Topuklu Ayakkabı

Topuklu Ayakkabı Hakkında Genel Bilgiler

Sizlere Pelin ayakkabı olarak kadınların alışverişlerde sıralamada en başa koyduğu ayakkabılardan topuklu ayakkabı hakkında yararlı olmasını umduğumuz bilgiler vermeye çalışacağız. Topuklu ayakkabılar özel gecelerin,mezuniyet günlerinin, düğünlerde olmazsa olmaz aksesuarların başında gelmektedir.Topuklu ayakkabı kadın vücudunu ve duruşunu ön plana çıkarmakla beraber dişiliğini kullanması için önemli bir aksesuar olabilir. Peki topuklu ayakkabıların zararları var mıdır, topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz, topuklu ayakkabı ile nasıl yürümeliyiz bu konularda tecrübelerimiz ve araştırmalarımızın ışığında verdiğimiz ipuçlarıyla birlikte topuklu ayakkabı giymek çok zor olmayacaktır. Topuklu ayakkabı modellerini sitemizden takip edebilirsiniz binlerce çeşit ve modelle vücut yapınıza ve ruhunuza hitap edecek modelin pelin ayakkabı etiketiyle bulabilirsiniz.

kadın alışveriş

 

Topuklu Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Topuklu ayakkabı giymek her kadına özgü bir durum değildir özellikle ilk defa topuklu ayakkabı giyecek bayanlar için bir kaç tavsiyede bulunmak isteriz. Dolgu topuk ayakkabı yeni başlayanlar için hiçte kötü bir başlangıç değildir. Dolgu Topuk ayakkabı ile başlarsanız sonrasında topuklu ayakkabı giymek sizin için zor olmayacaktır. Bu konuda bir başka önerimiz ise dolgu topuk ayakkabıya alışma sürecinizi atlattıktan sonra rahatlıkla   kalın topuklu ayakkabı ile bir başlangıç yapmanızdır. Kalın topuklu ayakkabılar kilolu bayanlar için ideal ve denge problemi yaşamamaları için 5 veya 6 cm kalın topuklu ayakkabı doğru bir tercihtir. Pelin ayakkabı araştırmalarına göre son iki yılda platform topuklu ayakkabıların kullanımında büyük bir artış yaşanmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise platformun ayaklardaki eğimi dengelemesi ve ayağın daha da rahat etmesi uzun süren düğünlerde özel gecelerde sıkıntı yaşatmamasıdır. Alacağımız ayakkabı hangi grup olursa olsun bileğinizi sarması gerekmekte ve ayakkabının kalıbının tam oturması gerekmektedir. Anlık kararlarla yanlış tercihler yapılmamalıdır.

Stilettolardan bahsetmeden tabiki nelere dikkat etmemiz gerektiğini bitirmeyeceğiz.Topuklu ayakkabılarda gelinebilecek en son aşamanın stiletto olduğunu söyleyebiliriz. Parmakları sıkıştırdığı ve yüksek eğimli olduğu için sağlığımıza zarar verirler.Bu nedenle bu ayakkabıların günlük kulanımda tercih edilmemesi gerekir.Uzun vadede ayaklarınıza zarar verecektir.

Kışlık ayakkabılarınızı kullanırken çorap giymeniz şiddetle önerilir fakat ayakkabınız bileğinizi sıkıca kavramıyorsa çorap ayağınızın ayakkabı içinde kayıp hareket etmesine sebep olur ve bu ayakkabının ayağınızdan çıkma riskini artırır.Bu ayrıntıya dikkat etmenizi öneririm.

Ayakkabıların  her zaman için rahat olanları makbuldur.Ayakkabının içindeki yastık ayağınızı güzelce kavramıyorsa sert bir malzemeden yapılmışsa zaman içinde ayağınıza zarar verecektir.Bu nedenle ayakkabı alırken uygun fiyatlı olanlarına değil rahat ettiğimiz kaliteli ayakkabılara yönelmeliyiz.Çok ayakkabınız olacağına az ihtiyacınızı karşılayan kaliteli ayakkabılara yatırım yapmalısınız.Ucuz ayakkabılar hem denge problemi yaşamanıza duruşunuzun bozulmasına ayağınızda terleme mantar gibi problemlere dahi sebep olabilir.Bu nedenle ayakkabı seçimi zorlu bir disiplindir.Yanlış numara seçimi zamanla ayakların yapısının bozulmasına sebep olur.Özellikle dar ayakkabı ayağınızda kemik problemlerine davetiye çıkartır.Bu nedenle doğru numarayı seçmeli büyük yada küçük numaraları “ bir şey olmaz “diyerek almamalısınız.

topuklu-ayakkabi-kazalsi

 

Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Yürümelisiniz

Topuklu ayakkabı ile yürürken dikkat etmeniz gerekenleri pelin ayakkabı olarak sizler için derledik.

  • İlk adım alçak topuklu ayakkabılar ile yürümeye başlamak.
  • Alçak topuklu ayakkabıdan sonra dolgu topuk ayakkabılar giyerek bir adım ileri atmış olacaksınız.
  • Üçün aşama ise kemerli ve tokalı topuklu ayakkabılar giymek sebebine gelince kemer ve toka ayağınızı daha iyi saracağı için düşmenizi birazda olsa azaltacaktır.Bu hususta önerimiz ise platform topuklu ayakkabılardır.
  • Bütün aşamaları sorunsuz atlattıktan sonra istediğiniz topuklu ayakkabıyı giymeye hazırsınız.

Topuklu ayakkabı nasıl giyilir bu konuda sizlere daha yararlı olmasını umduğumuz bir video sunuyoruz

Topuklu Ayakkabılar Zararlımıdır

Peki topuklu ayakkabılar hangi durumlarda zararlıdır. Pelin ayakkabı sizleri bu konuda aydınlatmak için detaylı bir çalışma yaptı.

  • Uygunsuz, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar giyen kadınların vücutlarında şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Ayakların yanı sıra, normal yürüyüş ve vücudun genel biomekaniğinin bozulması sonucu bacaklar ve omurgada da aşınma ve şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
  • Topuklu ayakkabıların zararlarından bacak ağrısı bel ağrısı diz ağrısı gibi birçok şikayetten söz edebilir bunları bir çok rahatsız edici durumla süsleyebiliriz fakat burda unutulmaması geren durum ise topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat etmememiz gerektiğidir.